Приветствую Вас Гість | RSS
Регистрация | Вход

Темы для Юкоз

Поделиться

Категорії розділу
Новини НВК [24]

Вхід на сайт

Пошук

Календар
«  Лютий 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Архів записів

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Друзі сайту
 • Офіційьний блог
 • uCoz Спільнота
 • FAQ по системі
 • База знань uCoz

 • Бесіда «Чи вмієте ви слухати»

  Вміння слухати полягає не лише у готовності віддати свою увагу співрозмовнику та у створенні відповідних — необхідних умов для бесіди.

  Це вміння включає також інші важливі компоненти:

  · Надавати співрозмовнику можливість говорити. У принципі, ми повинні намагатися говорити менше, ніж ми слухаємо. Надавши людині можливість говорити, просто спокійно слухайте те, що вона хоче вам сказати. Не переривайте співрозмовника, дайте йому закінчити речення, думку. Не займайтеся вгадуванням того, що він скаже далі. Не думайте, що потім скажете ви. Ваше завдання слухати, а отже:

  • 1) намагатися зрозуміти думку/позицію співрозмовника;
  • 2) ставити запитання для повнішого розуміння і використовувати відповідні фрази для заохочення співрозмовника ("Чи не могли б Ви пояснити це детальніше"; "Що точно означає...?"; "Я розумію"; "Цікаво"; "Дійсно?!" іт. ін.).
  • 3) показати, що ви зрозуміли сказане. Таким чином ваш співрозмовник побачить, що ви правильно сприйняли його слова.

  Ви можете:

  а) слово в слово повторити почуте;

  б) повторити сказане, замінивши "Я" та "Ви"/"Ти" —
  співрозмовник: "Я шукаю нову роботу",

  ви: "Ти шукаєш нову роботу";

  в) повторити почуте власними словами —
  співрозмовник: "Моя робота нецікава",

  ви: "Ти незадоволений своєю роботою"/"Ти не отримуєш задоволення від роботи".

  Намагайтеся не використовувати фрази: "Що ти хочеш сказати, це..." Ваш співрозмовник вже сказав, що думав. Така ваша фраза може свідчити, що тепер ви намагаєтесь зрозуміти сказане;

  4) уникати негативних відповідей та зауважень, які можуть змусити співрозмовника припинити бесіду ("Ми вже чули про це";"Навіщо знову про одне і те саме?").

   

   

  · Робити паузу перед тим, як щось сказати. Це допоможе вам уникнути можливості сказати щось небажане, що "зірвалося з язика", а також зменшить вірогідність переривання співрозмовника, який ще не закінчив свою думку.

  · Слухати цілеспрямовано. Намагайтеся сприймати слова співрозмовника з максимально непідробним інтересом. Цікавтеся людиною, з якою розмовляєте. Шукайте у почутому корисну для вас або для когось іншого інформацію. Якщо ви будете знати, що через деякий час повторите почуте колезі/друзям/знайомим і т.д., ви слухатимете співрозмовника більш уважно.

  · За необхідності занотовувати почуте (якщо є така можливість). При цьому майте на увазі, що деякі люди починають нервувати і не можуть вільно викласти свою думку, коли бачать, що їх слова записують. Тому для зменшення подібного напруження можна сказати: "Це така хороша ідея, я не хотів би її забути". Як каже китайське прислів'я: "Найбідніше чорнило краще, ніж навіть дуже хороша пам'ять".

  · Встановити емоційний контакт зі співрозмовником. Для цього варто повторювати — "віддзеркалювати" деякі елементи поведінки іншої особи, як жести, позу, тон голосу, часто вживані слова і фрази, а також вираз обличчя. Звичайно, робити це слід помірковано, так, щоб у співрозмовника не склалося враження, що його передражнюють.

  ВМІННЯ ГОВОРИТИ

  Очевидно, що під час розмови ви будете говорити. Адже мовчання у даному випадку буде таким же проявом поганих манер, як і монополізація бесіди. Люди можуть розцінювати мовчання як прояв ворожості або незацікавленості. Головне — знати, коли говорити і що говорити.

  Що робить неформальну бесіду неформальною? Два моменти: тривалість та теми, що обговорюються. Неформальна бесіда — це коротке обговорення нейтральних або відносно незначних питань. Важливо пам'ятати, що неформальна бесіда не означає і не передбачає обговорення ділових проблем, справ у цілому.

  Якщо ви берете участь у заході, який передбачає ведення неформальної бесіди (конференція; соціальний захід, організований компанією), не стійте весь час на одному місці, рухайтесь по приміщенню, контактуючи з різними людьми. В англійській мові для означення такого роду дій є дуже вдалий вираз — "work the room". Підходьте до присутніх, вітайтесь, представляйте себе та починайте розмову. Не затримуйтесь довго з однією людиною. Прийнятна тривалість неформальної бесіди у подібних ситуаціях — від 4 до 7 — 8 хвилин, залежно від того, з ким саме ви розмовляєте. І не забувайте, що неформальна бесіда не може нагадувати ділове засідання.

  Ви не можете знати, коли саме з'явиться можливість для неформальної бесіди, але ви можете бути готовим до неї. Так, якщо ви зустрічаєтеся з кимось вперше або берете участь у діловій зустрічі, ви можете прийти з підготовленими темами для розмови. Така підготовка допоможе вам та іншим полегшити перші хвилини зустрічі, уникнувши ніякового мовчання. Підготовка такого роду не займає багато часу, ви можете, наприклад, обдумати, про що хочете поговорити з представником фірми в іншому місті, по дорозі в аеропорт, де будете його зустрічати. Чим частіше ви будете готуватися до неформальної бесіди заздалегідь, тим з кожним разом легшим буде для вас цей процес. Попавши через деякий час у подібну ситуацію, ви навіть зможете використати старі напрацювання.

  Теми для розмови можна знайти:

  • читаючи щоденну газету та місячні журнали;

  • спостерігаючи за подіями навколо вас;

  • читаючи відповідну спеціальну літературу;

  • збираючи цікаві матеріали, факти історії, статистичні дані.

  Прийнятними (і безпечними) темами для неформальної бесіди є:

  • погода;

  • спортивні події;

  • рух транспорту на дорогах;

  поточні події, які не е суперечливими (як вручення відзнак артистам, письменникам і т. ін.);

  • подорожі;

  • книжки;

  • мистецтво;

  • спільний досвід у певній області;

  • хобі та захоплення;

  • відпочинок;

  • позитивні коментарі щодо місця проведення заходу; міста, де він проходить (у відповідній ситуації).

  Небажаними темами для неформальної бесіди є:

  • проблеми вашого здоров'я;

  • проблеми чужого здоров'я;

  • доходи; вартість речей;

  • персональні проблеми;

  • чутки;

  • неадекватні жарти;

  • проблеми релігії;

  • питання політики, соціального життя, які викликають суперечності;

  • інтимні деталі вашого особистого життя.

  Варто не забувати, що неформальна бесіда не передбачає обговорення ні взаємовідносин між співробітниками, ні справ. Бесіда такого типу є легким, не занадто серйозним обговоренням питань, які викликають зацікавленість усіх. Серйозні теми заслуговують на серйозне обговорення за наявності відповідного (необхідного) часу.

   
  Тест «Уміння слухати»

  У тесті 16 запитань. Оберіть відповідь "так" чи "ні", яка описує Вашу поведінку у вказаних ситуаціях.

  1.

  Чи чекаєте ви нетерпляче, поки інший скінчить говорити і дасть можливість вам висловитися.

  так

  ні

   

  Підрахувати

  Набрано N балів.
  Ключ до тесту:

  Повний перелік запитань тесту

  1. Чи чекаєте ви нетерпляче, поки інший скінчить говорити і дасть можливість вам висловитися?
  2. Чи поспішайте ви прийняти рішення до того, як зрозумієте проблему?
  3. Чи слухаєте ви лише те, що вам подобається?
  4. Чи заважають вам слухати емоції співрозмовника?
  5. Чи відволікаєтесь ви, коли ваш співрозмовник викладає свої думки?
  6. Чи запам'ятовуєте ви замість основних моментів бесіди які-небудь несуттєві?
  7. Чи заважають вам слухати упередження?
  8. Чи припиняєте ви слухати співрозмовника, коли з'являються труднощі в розумінні сказаного?
  9. Чи займаєте Ви негативну позицію щодо мовця?
  10. Чи завжди ви слухаєте співрозмовника?
  11. Чи ставите ви себе на місце мовця, щоб зрозуміти, що змусило його говорити саме так?
  12. Чи приймаєте ви до уваги той факт, що у вас із співрозмовником можуть бути різні предмети обговорення?
  13. Чи допускаєте ви, що у вас або у вашого співрозмовника може бути різне розуміння змісту уживаних слів?
  14. Чи намагаєтеся ви з'ясувати той факт, що суперечка може бути викликана розходженням точок зору або постановкою питання?
  15. Чи уникаєте ви погляду співрозмовника, чи дивитеся навколо, коли слухаєте?
  16. Чи виникає у вас гостре бажання перервати співрозмовника і вставити своє слово за нього або в піку йому, випередити його висновки?


  Ключ до тесту "Уміння слухати":
  Кожна відповідь: так - 0 очок; ні - 1 очко; але за відповіді "ні" у питаннях 11, 12, 13, 14 - також 0 очок.

  Підрахуйте загальну суму набраних балів.

  11-12 балів. Ви вмієте досить добре слухати партнера.
  Чи не керуючись упередженнями стосовно нього, звертаєте увагу на головне в його монолозі. Ваші власні емоції не заважають уважно слухати навіть те, що вам не дуже подобається. Багато хто любить спілкуватися з вами, оскільки ви даєте їм, нерідко дуже докладно, «поплакатися в жилетку». Ви ніколи не перериваєте співрозмовника, щоб висловитися самому, не робите з того, про що він говорить, висновків за нього.

  9-10 балів. Нерідко ви проявляєте вміння слухати партнера. Навіть якщо у вас є упередження по відношенню до партнера, ви можете на деякий час стати вище їх, щоб дослухати його до кінця. Якщо партнер вам набрид, ви намагаєтеся дуже тактовно перервати його виливу і закінчити спілкування з ним. Іноді ви все ж дозволяєте собі перервати партнера, для того щоб вставити своє «вагоме» слово.

  Менше 8 балів. Ви, на жаль, ще не навчилися слухати свого партнера по спілкуванню. Постійно перериваєте його, не даєте йому висловитися до кінця. Якщо вам не подобається те, про що говорить партнер, перестаєте слухати його. Нерідко вам суттєво заважають емоції або упередження у правильному розумінні змісту того, про що вам говорять. Іноді ви можете зайняти негативну, конфронтаційну позицію по відношенню до партнера, відволікаєтесь від основного питання обговорення, особливо якщо при цьому намічаються які-небудь труднощі.